Načo si dávať pozor pri pobyte pri vode?

Pobyt pri vode sa neodmysliteľne spája hlavne so zábavou a hrou.

 Dôležité je však myslieť aj na bezpečnosť, ktorá k vode neodmysliteľne patrí. Aj pre skúsených plavcov totiž môže plávanie predstavovať riziko - a práve preto je dôležité vedieť, ako byť v bezpečí a ako sa pri vode správať.

bazén

Bazény a umelé kúpaliská

Bazény využívame celoročne. Treba však myslieť na to, že dno aj steny bazéna sú z tvrdého materiálu, a preto by náhodné pošmyknutie alebo pád mohli byť veľmi bolestivé a nebezpečné.

jazero -  plávanie

Jazerá a vodné toky

Pri plávaní v jazerách, potokoch či riekach treba myslieť na to, že často nepoznáme hĺbku a povrch dna. Znova sa opakuje pravidlo, že deti plávajú iba pod dozorom dospelej osoby. Môžu sa tu skrývať ostré skaly, rozbité fľaše či iný nebezpečný odpad. 

more, oceán, pláž

More a pláž

Ak sa chystáme stráviť prázdniny či dovolenku pri mori, treba poznať pravidlá bezpečného plávania v mori či oceáne. Plávanie na takejto vodnej ploche je zložitejšie kvôli vlnám a morským prúdom, ktoré sa môžu rýchlo meniť

Bazény a umelé kúpaliská

Bazény a umelé kúpaliská 

Predtým než skočíme do bazéna si treba overiť hĺbku vody. Dospelá osoba by mala na túto skutočnosť dohliadnuť a dieťa upozorniť. Tiež je dobré si skontrolovať teplotu vody, nakoľko studená voda môže telu spôsobiť šok, čím sa neprimerane zvýši krvný tlak a srdcová frekvencia. Svaly môžu pri najmenších deťoch stuhnúť a znemožniť vo vode potrebný pohyb.

• Deti by sa mali vo vode zdržovať vždy pod dohľadom dospelej osoby
• Skákanie do neznámej vody (hĺbka, teplota) sa neodporúča
• Pri skákaní dávame pozor nielen na vlastnú bezpečnosť ale aj na bezpečnosť ostatných
• Hračky (nafukovacie lopty, kolesá či ležadlá) neslúžia ako plavecké pomôcky na ochranu neplavcov - sú to hračky, ktoré môžu stratiť vzduch a odplávať
• V bazéne a ani v jeho bezprostrednom okolí nepijeme a nejeme - mohli by sme ohroziť seba a druhých nielen sklenenými predmetmi ale zároveň hrozí riziko udusenia, či znečistenia vody

Deti milujú vodné parky, avšak aj tie predstavujú určité riziká. Preto sa treba vždy oboznámiť s danou atrakciu a prispôsobiť ju veku dieťaťa. Overte si hĺbku v danom bazéne, či veľkosť vĺn v "zábavnej" časti bazéna. Ak si nie sme istí svojimi plaveckými schopnosťami, nosme záchrannú vestu. Uistime sa, či dieťa spĺňa telesné (výška) a vekové limity danej atrakcie. 


Jazerá a vodné toky

Jazerá a vodné toky

Odporúča sa ochranná obuv do vody, platí to hlavne pre deti. Treba myslieť aj na vodné riasy či iné rastliny, ktoré môžu vyvolať paniku pri kontakte s telom. Vtedy je potrebné zachovať pokoj a bez paniky sa presunúť ďalej.
• Dôležité je tiež rátať s prítomnosťou vodných prúdov či vírov, ktoré nám môžu znemožniť vynoriť sa či priblížiť sa k brehu.
• Ak ideme na loď, vždy používame záchrannú vestu. Aj ked sme dobrými plavcami, nikdy nemôžeme predvídať udalosti. Vesta nás za každých okolnosti dokáže udržať nad hladinou. 

tabuľka

More a pláž 


Už pri prvej návšteve pláže si treba všimnúť pokyny plavčíka (vlajky alebo oznamy písané na tabuli).
Návštevníkom oznamujú aktuálne podmienky pre kúpanie. Samotné vlny vás môžu doslova zraziť na dno alebo posunúť ďalej od brehu. Deti musia byť vždy pod dozorom dospelej osoby a v prípade nepriaznivých podmienok by mali okamžite opustiť vodu. Je tiež dôležité poznať svoje limity a v prípade únavy si radšej oddýchnuť na brehu. Aj skúsení plavci môžu naraziť na silné spodné prúdy. Ak sa človek dostane do podobnej situácie, treba plávať paralelne k brehu, nie priamo k nemu. Voda nás v opačnom prípade začne ťahať od neho preč. Samozrejme treba volať o pomoc - je potrebné však zachovať pokoj a nepodľahnúť panike. Treba dávať pozor aj na rôzne morské živočíchy, ako napríklad medúzy, ktoré vo vode voľným okom nemusíme hneď postrehnúť.
• Vždy plávame iba na miesta, kde sme viditeľný pre plavčíka
• Nikdy neplávame samy
• Nosíme ochrannú obuv
• Neplávame za ozačenú zónu určenú na plávanie
• Nepreceňujeme svoje schopnosti
• Nikdy nepredstierame, že sa topíme
• Nikdy neplávame v tesnej blízkosti móla 


Chystáte sa k vode? Top 10 opatrení vašu pre bezpečnosť!

Bezpečne na vode

Plávanie patrí nepochybne medzi najobľúbenejšie letné športy. A keď sa vám kvôli intenzívnemu slnku nechce pustiť ani do toho, aspoň si sadnete k okraju bazéna a schladíte si nohy v príjemne chladivej vode. Všetky tieto príjemné situácie by ste však mali kompenzovať aj kúskom obozretnosti. Práve lákavá vodná plocha a jej okolie patria do kategórie miest najčastejších úrazov.

bezpečne na vode

Ako ešte viac zvýšiť bezpečnosť  pri návšteve vodných plôch?

šmykľavý povrch

ŠMYKĽAVÝ POVRCH

I keď sa okolo bazénov dávajú špeciálne kachličky, i tak to nemusí byť vždy úplná záchrana. Stačí trošku viac tekutiny a zlý krok a už sa ocitnete na zemi. S tým súvisí množstvo nepríjemných poranení ako odreniny, ale aj oveľa nebezpečnejšie údery hlavy.

jedenie vo vode

ŤAŽKÉ JEDLÁ

Konzumujte jedlá, ktoré nezaťažia váš organizmus. Pozor dávajte na kombináciu plného žalúdka a vody. V závislosti od skonzumovaného množstva si nechajte aspoň pol hodinu na pokojné trávenie a až potom vojdite do vody, aby vám neprišlo nevoľno.                         

morsky ježko

MORSKÉ ŽIVOČÍCHY

Myslite na prítomnosť morských živočíchov (ježkovia, medúzy), ktoré vám ľahko vedia znepríjemniť dovolenku. Využívajte preto vhodnú obuv do vody a vyhnete sa tak nepríjemným poraneniam.

zákaz kúpania

NEŽELANÉ OCHORENIA

Pri voľných plochách sledujte hygienické odporúčania. Podľa vlastného úsudku sledujte aj čistotu bazénov.Po vyjdení z bazéna sa vždy osprchujte.

tobogan

DODRŽIAVAJTE POKYNY

Na kúpaliských a iných vodných plochách vždy dodržiavajte bezpećnostný poriadok stanovený prevádzkovateľom kúpalísk alebo, ktoré sú dané tabuľami.  Dbajte na bezpečnosť detí hlavne v hlbokej vode a v zábavnej časti kúpacieho zariadenia (tobogány, trisky, strely).

ADRESA

ŽEROTÍNOVÁ BAŠTA  1
940 01 NOVÉ ZÁMKY
SLOVENSKÁ REPUBLIKA

KONTAKT

EMAIL: vzssck@vzs-nz.sk
TEL. Č.: +421 944 436 202
SMS:     +421 944 436 202

Page was built with Mobirise